| Home | Contact Us |

අපේ වෙබ් අඩවියට ඔබ සැම ඉතා සාදරයෙන් පිළිගනිම

Print This Post Print This Post Email This Post Email This Post 51 views

ඉස්ලාමයේ පිරිසිදුකම (Cleanliness in Islam)

කතුවරයා/දේශකයා: on 11th February 2018

අබු මලික් අල්-අශාරී තුමා නබිතුමාගේ හදිසයක් ගෙන හැර දක්වමින් කියා සිටින්නේ පිරිසිදුකම ඉස්ලාමිය විශ්වාසයෙන් හරි අඩක් බවයි. මේ අනුව අපට පැහැදිලි වන්නේ ඉස්ලාම් දහම තුල ආත්මීය පිරිසිදුකමට මෙන්ම ශාරීරික පිරිසිදුකමට විශාල වටිනාකමක් ලබා දී ඇති බවයි.ඉස්ලාම් දහමේ විශේෂත්වයක් වන්නේ සලාතය ඉටු කිරීමට පෙර ජලයෙන් වුළු කර ගැනීම අනිවාර්ය කොට තිබීමය. ජලය සොයාගැනීමට නොහැකි අවස්ථාවලදී සහ අසනීපයක් හේතුවෙන් ජලය භාවිතා කිරීමට නොහැකි විට දී පමණක් තයමුම් කිරීමට අවසර ලබා දී ඇත. එවැනි පිරිසිදු කරගැනීමකින් තොරව සිදු කරනු ලබන සලාතය ප්‍රතික්ෂේප වන්නේය. අල්-කුරානයේ මේ සම්බන්දයෙන් පහත දැක්වෙන පරිදි සඳහන් කොට ඇත.

“විශ්වාස කලවුනි! නුඹලා සලාතය සඳහා සුදානම් වුයේ නම් නුඹලාගේ මුහුනද, වැලමිට දක්වා නුඹලාගේ අත්ද සෝදා ගන්න. තවද නුඹලාගේ හිස්ද (ජලය ස්පර්ශ කොට) පිරිමදින්න. වළලුකර තෙක් නුඹලාගේ පාදයන්ද (සෝදා ගන්න) තවද නුඹලාට ස්නානය කිරීම අනිවාර්ය වුයේ නම් (ස්නානය කර) පිරිසිදු කරගන්න. නුඹලා රෝගීන් හෝ ගමනක යෙදී සිටින්නේ නම් හෝ නුඹලාගෙන් කෙනෙක් මුත්‍රා/මලපහ කර පැමිණියේ නම් හෝ නුඹලා (සංසර්ගය මගින්) බිරියන්ව ස්පර්ශ කර සිටින අවස්ථාවලද ජලය සොයා ගැනීමට නොහැකි වුයේ නම් ද පිරිසිදු දුවිලිවලින් නුඹලාගේ මුහුණුද, නුඹලාගේ අත්ද පිරිමදින්න. නුඹලාව දුෂ්කරතාවයන්ට පත් කිරීම අල්ලාහ්ගේ අවශ්‍යතාව නොවේ. නමුත් නුඹලාව පිරිසිදු කිරීම සඳහා තම දායාදය පුර්ණ කරදීම මගින් නුඹලා (ඔහුට) ස්තුති කිරීම ප්‍රිය කරයි” (කුරානය 5:6).

සලාතය සඳහා වුළු කිරීමේදී දත් මැදීම ගැන විශේෂයෙන්ම සඳහන් කොට ඇත. එය නබිතුමාගේ ප්‍රධාන සුන්නාවක් හෙවත් මග පෙන්වීමක්ද වේ. මේ නිසා මුඛයෙන් දුගඳ හැමීමට තිබෙන අවස්ත්වද බැක්ටීරියා වර්දනය සඳහා ඇති ඉඩකඩද ඇහිරී යන්නේය.

ඉස්ලාම් දහම නියම කොට ඇති ඇතැම් කාරණාවලදී එනම් මාස්සුද්ධිය නතර වූ පසු ද සංසර්ගයෙන් පසුද ඉන්ද්‍රිය පිට වූ අවස්ථාවලදී ද ස්නානය කිරීම අනිවාර්ය වේ. මෙය සෑම මුස්ලිම්වරයෙකු විසින්ම අනිවාර්යයෙන්ම අනුගමනය කළ යුතුය.

තවද භාර්යාවන්ගේ මාස් ශුද්ධිය තිබෙන අවදියේදී නොකළ යුතු කාරණාවන් ගැන පහත දැක්වෙන කුර්ආන් වැකියෙන් පෙන්වා දී ඇත.

“(නබි තුමාණෙනි) ඔවුන් මාස් ශුද්ධිය ගැන නුඹගෙන් විමසති. ‘එය (සංසර්ගය්දී) අපහසුතාවක් වේ. එහෙයින්, මාස් ශුද්ධියේදී (ස්ත්‍රීන් සමග සංසර්ගයේ යෙදීමෙන්) ඉවත් වී සිටින්න. ඔවුන් පිරිසිදු වන තෙක් (සංසර්ගය සඳහා) ඔවුන් වෙත සමීප නොවන්න. ඔවුන් පිරිසිදු වුයේ නම් අල්ලාහ් නුඹලාට අණ කළ පරිදි ඔවුන් වෙත යන්නැ’යි (නබි තුමාණෙනි) නුඹ පවසන්න. නිතවශයෙන්ම අල්ලාහ් සමාව අයදින්නන්ව ප්‍රිය කරයි. තවද පිරිසිදුවන්තයින්වද ප්‍රිය කරයි” (කුරානය 2: 222)

ඉස්ලාම් අංග සමුර්ණ දහමක් බැවින් මිනිස් ජීවිතයේදී අනුගමනය කල යුතු ප්‍රධාන කරුණු ගැන ඉහත සඳහන් කළ පරිදි උගන්වා ඇත. මේවා අනුගමනය කිරීමෙන් මිනිසාගේ ශරීර සෞඛ්‍ය නිරෝගිව පවත්වා ගත හැකි වනවා පමණක් නොව  එමගින් දෙවියන්ට සමීප වීමට ද හැකි වන්නේය.

By Fasy Ajward. B.Sc(sp.phy)Hons,

Ex: Research officer at former Scientific and Industrial Research Institute.

Related Posts

 • මිනිසා යනු කවරෙක්ද? – 06June 5, 2011 මිනිසා යනු කවරෙක්ද? – 06 (0)
  සකස්කිරීම:ඉබ්නු මන්සූර් පරිනාමවාදය ලෝකයාට ඉදිරිපත් කළේ චාල්ස් රොබට් ඩාවින් විසිනි. 1832 දී එච්.එම්. එස්. බීගල් නෞකාවෙන් බ්‍රිතාන්‍යයෙන් පිටත්ව ගිය ඩාවින් පුරා වසර පහක් තිස්සේ විවිධ […]
 • දේව සංකල්පය මිථ්‍යාවක්ද-1 ?January 21, 2009 දේව සංකල්පය මිථ්‍යාවක්ද-1 ? (0)
  මෙලොවට පැමිණුනු හැම ශාස්තෘරවයෙකුගේම ප්‍රචාරයෙහි මූලික තේමාව හා දර්ශනය ඒක දේවත්වයයි. බහු දේවවාදය ප්‍රතිෙක‍ෂ්පකරමින්, මිනිසා, ගස්, ගල්, ප්‍රතිමාවන් ඉදිරියේ නොවැටි එකම බලය එකම ශක්තිය එකම […]
 • මඳකට ආපසු හැරී බලමු! (Republish)September 24, 2017 මඳකට ආපසු හැරී බලමු! (Republish) (0)
  මුහර්රම් ඉස්ලාමීය දින දර්ශනය අනූව මුල්ම මාසය බව ඔබ මීට පෙර දැන සිටියාද? එහි මාසයන් අනුපිළිවෙලට මෙසේය: 1- මුහර්රම් 2- සෆර් 3- රබීඋල් අව්වල් 4- රබීඋස් සානි 5- ජමාදුල් අව්වල් 6- ජමාදුස් […]
 • මිනිසා යනු කවරෙක්ද? – 15August 28, 2011 මිනිසා යනු කවරෙක්ද? – 15 (0)
  සකස්කිරීම, ඉබ්නු මන්සූර් මිනිසාගේ සිත් තුළ නලියන නිරන්තර සැකයක්‚ එනම් තමා මියගොස් දිරාපත් වි පස් බවට පත්වුවායින් පසුව කෙසේ නම් තමාව නැවතත් පුනර්නිර්මාණය කරන්නේද යන ප්‍රශ්නය මතු කරමින්  […]
 • ඉස්ලාම් ත්‍රස්තවාදී දහමක්ද? (Is Islam a terrorist religion?)January 18, 2017 ඉස්ලාම් ත්‍රස්තවාදී දහමක්ද? (Is Islam a terrorist religion?) (0)
  ඕනෑම ප්‍රවෘතියක් මාධ්‍යයට අවශ්‍ය පරිදි හැසිරවීමේ දක්ෂතාවය ඔවුන් සතුව ඇත. ඒ අනුව ඕනෑම ත්‍රස්තවාදී ක්‍රියාවක් සිදු වූ වහාම එය පළකරන්නේ "මුස්ලිම් ත්‍රස්තවාදී ක්‍රියාවක් ලෙස විශ්වාස […]
 • සදාතන සාමයJuly 18, 2008 සදාතන සාමය (0)
  මෙලොව තිඛෙන්නාවූ විවිධ ආගම් වල එම ආගමට පමණක් සුවිශේෂීතාවයන් ඇත. ඉස්ලාම් දහමෙහි මෙවැනි අනන්‍යතාවයන් රැසක්වේ. අප පිළිගන්නා පරිදි ඉස්ලාමය මේ විශ්වයේ දහමයි අප එසේ පවසන්නේ මෙම විශ්වයේ ආරම්භය […]

February 11, 2018 · ෆාසි අජ්වාඩ් · No Comments
Tags: , ,  · Posted in: සාරධර්ම

Leave a Reply