කාලය මිනිසාට ලැබී ඇති මිල කළ නොහැකි සම්පතකි. එහෙත් නවීන සමාජයේ ඇති මාධ්‍ය පහසුකම් නිසා බොහෝ තරුණයින්ගේ කාලයෙන් වැඩි හරියක් ගතවන්නේ රුපවාහිනිය බැලීමෙහි හෝ ස්මාට් පොන් බාවිතා කිරීමෙහිය. එහෙත් ඉස්ලාම් දහම අනුව මිනිසා වැය කරන සෑම මොහොතක් ගැනම දෙවියන්ට පිළිතුරු දිය යුතුව තිබේ. 
 “ආදම්ගේ දරුවන්ගෙන් අසනු ලබන ප්‍රශ්න පහකට පිළිතුරු දෙන තෙක් අල්ලාහ්ගෙන් ගැලවී යා නොහැකිය; ඒ අනුව කෙනෙක් ජිවත් වුයේ කෙසේද, ඔහුගේ තාරුණ්‍ය ගත කළේ කෙසේද, කුමන අකාරයකින් ධනය රැස්කලේද එය කුමන මාර්ගයේ වැය කලේද, ඔහුට ලබා දුන් දැනුම අනුව ජිවත් වුයේ කෙසේද යන කරුණු වලට පිළිතුරු දීමට සිදු වන්නේය” (සුනන් තිර්මිසි).

ඉහත සඳහන් නබිවදන අනුව තාරුණ්‍යට විශේෂ තැනක් හිමි වන්නේය. එබැවින් මිනිසාට ලැබී ඇති කාලයෙන් උපරිම ප්‍රයෝජන අත්කර ගැනීමට නම් දහම අනුව ජිවත් විය යුතුය.

දැනට සිදු කොට ඇති ගවේෂණයන්ට අනුව තරුණයින්ගේ කාලයෙන් වැඩිම කොටසක් අන්තර්ජාලයේ සැරිසැරීම හේතුවෙන්ද රුපවාහිනි වැඩසටහන් බැලිම හේතුවෙන්ද තරබාරු වන බව සොයාගෙන තිබේ. එපමණක් නොව මානසික අවපාතය (depression), කාන්සිය (loneliness) ඇතිවීමට එය හේතුවකි. එසේ තිබියදී වර්තමාන සමාජයේ බොහෝ තරුණයින්ගේ කාලය වැයවන්නේ ස්මාර්ට් පොන් සමගය. ඇමරිකානු ලේකඛ නිකොලස්කා පෙන්වා දෙන්නේ අධික ලෙස අන්තර්ජාලය භාවිතා කිරීම නිසා පාසල් ළමුන්ගේ සිතීමේ හැකියාව මන්දගාමී වන බවයි. අන්තර්ජාලය සහ රුපවාහිනිය සඳහා වැය කරන කාලය සිමා කිරීමෙන් ව්‍යායාම කිරීම සඳහා ද නෑදෑයන් ආශ්‍රය කිරීම සඳහා ද ආගමික කටයුතු සඳහා ද යොදා ගත හැකිය. එසේ කළ හැකි නම් එය නිරෝගී ජිවිතයකට හේතුවක් මෙන්ම කුසල් ක්‍රියාවක් ද වනු ඇත.

මිනිසාට ලබා දී ඇති කාලය නිසි පරිදි ගත කිරීමෙන් මරණයෙන් පසුව ඇති විනිශ්චය දිනයේදී අල්ලාහ්ගේ අර්ෂ්හි සෙවන ලැබෙන බව නබිතුමා පවසා ඇත. මේ නිසා තාරුණ්‍යයෙන් උපරිම ප්‍රයෝජන ලැබීමට උත්සාහ කළ යුතුය. විශේෂයෙන්ම අන්තර්ජාල පහසුකම් වලින් දහමට පටහැනි ක්‍රියාවල නිරත නොවී දහම ඉගෙන ගැනීමට සහ දහම ප්‍රචාරය කිරීමට එය ප්‍රයෝජනයට ගත හැකිය. එසේ කිරීමෙන් එය ස්වර්ගයට යා හැකි මෙවලමක් බවට පත් කළ හැකිය.

 නබිතුමා පවසා සිටින වග නම්: අල්ලාහ්ගෙන් ලැබෙන සෙවන හැරුණුවිට වෙන කිසිම සෙවනක් නොමැති එම දිනයේදී කණ්ඩායම් හතකට අල්ලාහ්ගේ අර්ස්හි සෙවන ලැබෙන්නේය. ඔවුන් කව්රුදන යත්, සාධාරණ අන්දමින් පාලනය කළ පාලකයා; දෙවියන් වෙනුවෙන් තම තාරුණ්‍ය කැපකළ තැනැත්තා; සෑම මොහොතේම තම හදවත මස්ජිදය සමග බැඳී ඇති තැනැත්තා; අල්ලාහ් වෙනුවෙන්ම පමණක් ඇලුම් කරන දෙදෙනා, ඔවුන් එකතු වන්නේද වෙන් වන්නේද අල්ලාහ් වෙනුවෙන්ම පණනි; අලංකාර, කුලවත් කාන්තාවක් (අනියම් සම්භන්දයක් සඳහා) අරාධනා කලත් ‘මා අල්ලාහ්ට බිය වෙමියි’ පවසා ඉන් වැලකී සිටින තැනැත්තා; තම වම් අතට හොරෙන් දකුණු අතින් දාන දෙන තැනැත්තා; හුදකලාවේ සිට අල්ලාහ්ව මෙනෙහි කොට කඳුළු සලන තැනැත්තා වේ (සහිහ් අල් බුහාරි, වෙළුම 1 හදිස් අංකය 629 සහ සහිහ් මුස්ලිම් වේලම 2, හදිස් අංකය 2248).

ඉහත දැක්වෙන හදිසය අනුව කුලවත් කාන්තාවක් වැරදි ක්‍රියාවකට ඇරයුම් කලත් දෙවියන් කෙරෙහි ඇති බිය නිසා ඉන් වැලකී සිටියේ නම් අර්ෂ්හි සෙවන ලැබීමට හේතුවක් බව පවසා ඇත. ඒ අනුව අල්ලාහ්ට ඇති බිය නිසා අන්තර් ජාලය ඔස්සේ සිදු විය හැකි එවැනි වැරදි වලට හසු නොවී සිටීමත් විනිශ්චය දිනයේදී අල්ලාහ්ගේ අර්ෂ්හි සෙවන ලැබීමට හේතුවක් වනු ඇත.

By Fasy Ajward.B.Sc(Special)Hons.

Ex: Research officer at Ceylon Institute of Scientific and Industrial Research.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *