කි:බැ: ආබ‍්‍රහම් මුස්ලිම් වරයෙක් වන්නේ කෙසේ ද? එතුමා යුදෙව්වෙක් බව දැන සිටිමු.

මුස්: යුදෙව්වෙක් – ඔබට එසේ කිව්වේ කවුද?

කි.බැ: අපට කියා දී ඇත්තේ එලෙසය. බයිබලය ද මෙය සහතික කරන්නට ඇත.

මුස්: ආබ‍්‍රහම් යුදෙව් වෙක් බව බයිබලයේ පවසා ඇත්තේ නම් කරුණාකර එය මට පෙන්විය හැකි ද? ඔබට එවැනි යමක් බයිබලයෙන් සොයා ගැනීමට අපහසු නම්, මම උදවිකරන්නෙමි. කරුණාකර බයිබලයේ, උත්පත්තිය 11:31 කියවන්න.

කි.බැ: ”තෝරා තමාගේ පුත‍්‍රවූ ආබ‍්‍රහාම් ද තමාගේ පුත‍්‍ර වූ හාරාන්ගේ පුත‍්‍රයා වන ලෝත් ද තමාගේ පුත‍්‍ර වූ ආබ‍්‍රහාම්ගේ භාර්්‍යාව වන තමාගේ යෙහෙළි වූ සාරයි ද කැඳවාගෙන ඔවුන් සමග කනාත් දේශයට යනු පිණිස ඌර් නම් වූ කල්දිවරුන්ගේ නුවරින් පිටත්ව ගොස් හාරාන්ට පැමිණ එහි වාසය කළේය.”

මුස්: එසේ නම්, කල්දිවරුන්ගේ නගරය වූ “ඌර්” හි ඉපදුනු ආබ‍්‍රහම් යුදෙව්වෙක් ලෙස සිටි යැයි කිව නොහැකිය. මක්නිසාද යත්, පළමුව, කල්දිවරුන්ගේ නගරය වූ “ඌර්” නගරය පිහිටා තිබුණේ ද අදට ඉරාකයේ කොටසක් වන මෙසපොතේමියාවෙහිය. මෙයින්, එතුමා යුදෙව්වෙක් බව නොව අරාබියෙකු බව කැපී පෙනෙයි. දෙවනුව, “යුදෙව්” යන නම භාවිතයට පත්වූයේ ආබ‍්‍රහාම්ගේ මුනුබුරාගේ දරුවා වූ “යුදා”ගේ උපතින් පසුව ය. මෙහි පැළපත් සටහන බලන්න. ඒ සමගම බයිබලයේ උත්පත්ති 12:4,5 කියවන්න.

කි. බැ: …..ආබ‍්‍රහාම් හාරාගෙන් පිටත් වූ කළ ඔහුට සැත්තෑ පස් අවුරුද්දක් වයස් විය…..ඔව්හු කානාත් දේශයට

මුස්: මේ වාක්‍යය අනුව ආබ‍්‍රහාම් තමාගේ සැත්තෑ පස් වියෙහි “කානාත්” (කන්ආන්) දේශයට පදිංචිය පිණිස ගිය වග වැටහෙයි. තවද, එතුමා එහි අන්‍යයෙකු ව සිටි බව බයිබලය පැහැදිලි ව පවසයි:

‘‘නුඹ විදේශිව වාසය කරන දේශය වන මුළු ”කානාත්” දේශය නුඹට සහ නුඹෙන් පසුව නුඹේ වංශයටත් සදාකාල උරුමයක් කොට දෙන්නෙමි, මම ද ඔවුන්ගේ දෙවියන් වහන්සේ ව සිටින්නෙමියි කී සේක. (උත්පත්තිය. 14:13)

දැන් බයිබලයේ උත්පත්තිය14:13

කි. බැ: ”එවිට ගැලවීගිය කෙනෙක් ඇවිත් හෙබ්‍රෙව්වා වූ ආබ‍්‍රහම්ට දැන්විය….”

මුස්: ආබ‍්‍රහම් හෙබ්‍රෙව් කෙනෙකු බව, එනම් – යූප්රටිස් නදියේ අනෙක් ඉවුරු පෙදෙසින් පැමිණි මිනිසෙක් බව බයිබලයම පැහැදිළිව සඳහන් කරන විට එතුමා යුදෙව්වෙක් බව ඔබ කියන්නේ කෙසේද? තව ද මෙම නමට ‘‘ෂෙම්ගේ පරම්පරාවෙන් පැමිණි ඒබර්ගේ කුලය” සමග සම්බන්ධතාවය ඇති කෙනෙක් යැයි අර්ථයක් ද ඇත. දැන් උත්පත්ති 32:28 කියවන්න. එවිට ¥තයෙකු සමග පොරබැඳීමෙන් පසු යාකොබ්ගේ නමට කුමක් වුනේ ද යන්න දැනගත හැකිය.

කි.බැ: ”නුඹ දෙවියන් වහන්සේ සමගත් මනුෂ්‍යයන් සමගත් පොරබදා ජයගත් නිසා නුඹේ නම මින්මතු යාකොබ් නොව ඉශ‍්‍රායෙල් වන්නේයයි උන්වහන්සේ කීසේක.”

මුස්: එහෙයින් ආබ‍්‍රහම් හෙබ්‍රෙව් කෙනෙකුව සිටියහ. යාකොබ්ගේ පරම්පරාව ගෝත‍්‍ර ෙදාළහකින් සමන්විත වූ ඊශ‍්‍රායේල්වරුන් වෙති. යුදාට ‘‘යුදෙවි‘‘යනු විකට නමක් තිබුණි. එම නිසා ඔහුගෙන් පමණක් පැවත එන්නන් යුදෙව්වන් ලෙස සඳහන් කරණු ලැබූ හ. නියත වශයෙන්ම, මෝසෙස් යනු කවරෙක් ද යන්න යැයි දැන ගැනීමට කරුණාකර බයිබලයේ ,නික්මයාම 6:16 -20 කියවන්න.

කි.බැ: ‘‘තමන්ගේ පරම්පරා වශයෙන් ලෙවි පුත‍්‍රයන්ගේ නාම මෙසේ ය. ගේර්ෂොන් කොහොත් සහ මෙරාරී ය…..කොහොත්ගේ පුත‍්‍රයෝ අම්රාම් …. අම්රාම් තුමාගේ පියාගේ සහෝදර වූ යොඛෙඛෙද් භාර්යාව කොට පාවාගත්තේය. ඈ ඔහු නිසා ආරෝන් සහ මෝසස් වැදුවාය.”

මුස්: මෙනයින් මෝසෙස් යුදෙව්වෙක් නොවන බව සහතික වෙයි. මීට හේතුව එතුමා ලෙවීගේ පරම්පරාවෙන් මිස යුදාගේ පරම්පරාවෙන් පැවත එන්නෙක් නොවීමය. මෝසෙස් ඊශ‍්‍රායේල්ගේ පරම්පරාවට නීතිය ගෙන දෙන්නෙක් ලෙස සිටියහ.(එම නීති මාලාව ”තෝරාහ්” (තව්රාත් නම් වූ දේව ග‍්‍රන්ථයයි* නම් වෙයි*

කි.බැ: ඔබ එය විස්තර කරන්නේ කෙසේ ද?

මුස්: අපි කුර්ආනය මිම්මක් ලෙස භාවිතා කරමු. එහෙයින් මේ පිළිබඳව අගනා විස්තරයක් දිය හැකි ය. ඔබ මෙම කුර්ආනයේ වාක්‍ය අනුව, බයිබලය ගැන විස්තර කිරිමටත්, යුදෙව් හා කි‍්‍රස්තියානි දෙපාර්ශ්වය මගින් සිදු වූ අගතිය නිවැරදි කිරිමටත් තැත් කළ හැකි ය. කුර්ආනය අවසාන වශයෙන් අනාවරණය වූ දේව ග‍්‍රන්ථය කි, මෙම කුර්ආනය මිනිසුන්ගේ අදහස්, ඇතුල් කිරිමෙන් හෝ යම් යම් වාක්‍ය අඩු වැඩි කිරිමෙන් හෝ අපවිත‍්‍ර වී නැත. එහි ඇත්තේ කිසිදු මිශ‍්‍රවීමක් නැති අල්ලාහ්ගේ වාක්‍ය පමණ ය. එය අනාවරණය වූ කාලය පටන් අද දක්වා ම එක් තිතක්වත් මාරුවී නැත, ඇති නැති වී නැත. මින් ඉදිරියට, ලොව අවසානය දක්වා ම එසේම පවතිනවා ඒකාන්තයි. ඊට හේතුව අල්කුර්ආනය ආරකෂා කිරීමේ කාර්යභාරය තමා වෙත පවරාගෙන ඇත්තේ එය අනාවරණය කළ අල්ලාහ් ම වීමය.

අල්ලාහ් මෙසේ පවසයි.

”මෙය අල්ලාහ්ගේ ධර්ම ග‍්‍රන්ථයයි, ඒ ගැන කිසිදු සැකයක් නැත.” (ශු අල්කුර්ආනය 2:2*

‘‘නියත වශයෙන්ම අපි මෙම ධර්මය (ඔබ වෙත* අණාවරණය කළෙමු. නියත වශයෙන්ම අපි ම මෙය (¥ෂණය වීමෙන්* ආරක්ෂා කරමු.” (ශු අල්කුර්ආනය 15:9*.

මෙම කුර්ආන් වාක්‍යයන් මුළු මානව සංහතියටම අභියෝග කරමින් ඇත. කුර්ආනය අනාවරණය වී දැනට ශත වර්ෂ දහ හතරක් ගතවී හමාරයි. නමුත් එහි ඇති වචනයකුදු කිසවෙකු විසින් වෙනස් කොට ඇති බවට සත්‍යයට නැඹුරුවන්නෝ සාක්ෂි දරති. එහි වෙනස්කම් ඇති කිරීමට, එය ¥ෂණය කිරීමට මිථ්‍යා දෘෂ්ටිකයින් දැරූ වෑයම සාමාන්‍ය නොවේ. එහෙත් එම වෑයම් සියල්ල නිෂ්එල වී ඔවුන් අන්ත පරාජයට පත්වූහ. අල්ලාහ්ගේ පොරොන්දුව අකුරට ම ඉටුවීමෙන් එදත් අදත් අල් කුර්ආනය කිසිදු හානියකට පත් නොවී සුරක්ෂිත ව ඇත්තේ ය.

මෙම සුරකිෂිතභාවය (තෝරාහ් ගීතාවලිය [psalms] ගොස්පල් වැනි* අනෙකුත් සියළුම ග‍්‍රන්ථ පිළිබඳ ව නැති ව ඇත. ඒවායේ මූලික ග‍්‍රන්ථයන්හි ම වැඩිකිරීම, අඩුකිරීම, වෙනස් කිරීම, විකෘති කිරීම යනාදී තුලින් නොයෙක් මිශ‍්‍රවීම සිදු වී ඇත.

කි. බැ: ආබ‍්‍රහම් සහ මෝසෙස් ගැන කුර් ආනය පවසන්නේ කුමක් ද?

මුස්: අල් කුර්ආනය පවසන්නේ මෙයයි.
”ධර්ම ග‍්‍රන්ථ ලත් (යුදෙව් කි‍්‍රස්තියානි* ජනයිනි, ඉබ‍්‍රාහිම් ගැන (එතුමා යුදෙව්වෙක් ද කි‍්‍රස්තියානියෙක් ද යනුවෙන් අනවශ්‍ය* තර්ක කරන්නේ ඇයි? ඔහුට පසුව හැර තව්රාත් සහ ඉන්ජීල් අනාවරණය කළේ නැත. (මේ ගැනවත්* ඔබට අවබෝධයක් නැත්තේ ද?” (ශු අල්කුර්ආනය 3:65*.

”ඉබ‍්‍රාහීම් (ආබ‍්‍රහම්* යුදෙව්වෙක් ද කි‍්‍රස්තියානියෙකු ද නොවෙයි. එහෙත් ඔහු අල්ලාහ්ට සම්පූර්ණයෙන් ම (අවනත වූ* අවංක මුස්ලිමෙකුව සිටියේය: ඔහු මුෂ්රික්වරුන් (අල්ලාහ්ට ආදේශ පිහිටුවන්නන්* ගෙන් කෙනෙකු ව නොසිටියේ ය.” (ශු අල්කුර්ආනය 3: 67*.

”එසේ නැතහොත් ඉබ‍්‍රාහීම්, ඉස්මාඊල්, ඉස්හාක් යාකූබ් සහ ඔහුගේ දරුවෝ යන මේ සියල්ලෝම යුදෙව්වෝ හෝ කි‍්‍රස්තියානිහු යැයි ඔබ කියන්නාහු ද? (නබිතුමනි!* ඔවුන්ගෙන් මෙසේ අසන්න, ඔබ වඩා දැනුමෙන් යුක්ත ද? නැතහොත් අල්ලාහ් ද? අල්ලාහ් විසින් කෙනෙකුට පවරා ඇති සාක්ෂිය ඔහු සඟවන්නේ නම් ඔහුටත් වඩා අසාදාරණ කෙනෙක් තවත් සිටී ද? ඔබගේ කි‍්‍රයා කලාපය ගැන අල්ලාහ් නොදන්නවා නොවේ.” (ශු අල්කුර්ආනය 2: 140*.

ඇත්ත වශයෙන්ම, ඔවුන් යුදෙව්වන් හෝ කි‍්‍රස්තියානීන් ලෙස සඳහන් කිරීම සම්පූර්ණයෙන්ම වැරදි ය. මක්නිසාද යත්, යුදෙව් යන නමක් බිහිවූයේ යුදාගේ උපතින් පසුවය: එමෙන්ම ක‍්‍රිස්තියානි යන නම බිහිවූයේ යේසුස් වහන්සේ ලොවෙන් ඈත් වී බොහෝ කලකට පසුවය.

කි. බැ: අල්ලාහ් යන නම අසන විට අමුතු නාඳුනන හැඟීමක් ඇති වෙයි. එබැවින්, ඉග‍්‍රීසි භාෂාවෙන් කථාකරන විට ගෝඞ්-GOD- (දෙවියන්* යන වචනය භාවිතා කිරීම ගැන ඔබගේ අදහස කුමක් ද?

මුස්: ඇත්තයි: මුස්ලිම් නොවන අයට අල්ලාහ් යන නම අමුතු, නාඳුනන එකක් විය හැකි ය. එහෙත් මෙම නම ආදම් (අෙලෙ*තුමා පටන් මුහම්මද් (සල්* තුමා දක්වා වූ වක්තෘවරුන් සියල්ලෝම භාවිතා කර ඇති බව දැන ගත යුතුයි. මෙය අල්- ඉලාහ් යන වචනයෙ හි ඇති ”ඉ” යන්න ඉවත්කළ විට ”අල්ලාහ්” යන වචනය (නම* ඔබට දිස්වෙයි. අරාබි භාෂාවෙන් වූ වාක්‍යයක් තුළ මෙම වචනය පිහිටි තත්වය අනුව ”අල්ලාහ්” නම් වූ ආකාරයෙන් ද තිබෙන්නට පුළුවන. මෙම ”අල්ලාහ්” යන වචනය හෙබ්‍රෙව් භාෂාවෙන් මැවුම්කරු වූ දෙවියන් යෙදෙන ”එලෝහ” [Eloha] යන වචනයට සමීප ව ඇත: මෙම වචන දෙක ශබ්දයෙන් ද ඒකාකරව ඇත. එහෙත් යුදෙව්වන්, දෙවියන්ගේ ඒකීයභාවය දක්වන මෙම වචනය, වෙනුවට ‘එලොහිම්” [Elohim] යන බහු වචනය භාවිතා කරති: මෙයින් දෙවියන් රාශියක් සිටින බව ඇඟවෙයි. අල්ලාහ් යන වචනය යේසුස් වහන්සේ දෙවියන් සඳහන් කිරීමට භාවිතා කළ අරමේයික් [Aramaic] වචනය වූ ”අලහ” [Alaha] ට ද ශබ්දයෙන් ඉතා සමීප ව ඇත.

(බලන්න [Encyclopedia Britanica] 1980- හි අල්ලාහ්, එලොහිම් යන වචන පිළිබඳ ඇති සටහන්*

‘‘අල්ලාහ් යන නම මුස්ලිම් නොවන අයට පමණක් අමුතු ව, නොදන්නා නමක් ව තිබිය හැකිය, එහෙත් එය ආදම් (අෙලෙ* තමා පටන් මුහම්මද් (සල්* තුමා දක්වා වූ කිසිම වක්තෘවරයෙකුට අමුතු නමක් නොවී ය: නොදන්නා එකක් ද නො වී ය. ඊට හේතුව, ඔව්හු සියල්ලෝම ප‍්‍රචාරය කළේත්, මුළුමහත් මානව සංහතියම කැඳෙව්වෙත් ඉස්ලාම් නම් වූ යහ මග වෙතය. ”ඉස්ලාම්” යනුවෙන් අදහස්වන්නේ එකම දෙවියන් වන අල්ලාහ්ට සම්පූර්ණයෙන් අවනතවීමය. නැමදීමෙහි පමණක් නොව, මිනිසාගේ ජීවිතයෙහි සෑම අංගයක්ම ඔහුගේ අණය පිළිපැදිය යුතුයි. දෛනික ජීවිතයේ සෑම කි‍්‍රයාවක්ම ඔහු පවසා ඇති පරිදි ඉටුකළ යුතුයි. මෙමගින් සියළුම වක්තෘවරුන්ගේ එකම අරමුණවූයේ, අල්ලාහ් විසින් අණාවරණය කරණු ලැබූ ඉස්ලාමය වෙත මානව සංහතිය කැඳවීම වේ.

අල්ලාහ් යන එක ම සර්ව බලධාරී දෙවියන්ගේ නමයි. මෙම නමට අනේකත්වයක් (බහු වචනයක්* නැත: ලිංග භේදයක් ද නැත. එබැවින්, ගෝඞ්ස් (Gods) දෙවිවරුන් යනුවෙන් අනෙක් අය අමතනවා මෙන් අල්ලාහ්වරුන් (Allahs) යනුවෙන් ඇමතීමක් හෝ එසේ අමතනු පිණිස දෙවියන් රාශියක් හෝ නොමැති බව පැහැදිලිය. එමෙන් ම, අනෙක් ආගම්වල ගෝඞ් (God) – දෙවියා, ගොඩස් (Goddess) – දෙව් ¥ යන ස්ත‍්‍රී පුරුෂ දෙවියන් ගැන සඳහන් වනවා මෙන් ඉස්ලාමයේ හි පුරුෂ අල්ලාහ් යනු හෝ ස්ත‍්‍රී අල්ලාහ් යනු හෝ නැත.

තවද, දෙවියන් ආමන්ත‍්‍රණය කිරීම සඳහා ”ගෝඞ්” යන වචනය භාවිතා කිරීම අවුල් සහගත තත්ත්වයක් ඇති කිරයි. ඊට හේතුව, ඉංග‍්‍රීසි කථා කරන බොහෝ කි‍්‍රස්තියානීනි, යේසුස් වහන්සේ දෙවිකෙනෙක් බව තවමත් ඇදහීමයි: කි‍්‍රයෙටර්  (Creator) – මැවුම් කාරයා යන වචනය ද ප‍්‍රශ්නයන්ට තුඩුදෙන සුළු ය. ඊට හේතුව කි‍්‍රස්තියානීන් බොහෝ දෙනෙක් මෙම ලොව මැවුවේ යේසුස් වහන්සේ බව තවමත් අදහස් කිරීමයි.

”අල්ලාහ්” යන නම පමණක් නොව, මුස්ලිම්වරුන් දෝවනකොට, හිස නමා, දණ ගසා, මුණින් වැටී අල්ලාහ් නමදින විලස ද, අල්ලාහ් වෙනුවෙන් උපවාසයෙහි යෙදෙන විලස ද මුස්ලිම් නොවන අයට අමුතු ව, පුදුමාකාර ව පෙනෙයි: එහෙත් සියලූ ම වක්තෘවරුන්ට මුස්ලිම්වරුන්ගේ නැමදීමේ හා උපවාසයේ යෙදෙන ක‍්‍රමවත් පිළිවෙළ අමුතු නොවේ: පුදුමාකාර ද නොවේ. ඔවුහු මේ සියල්ල හොඳාකාරව දනිති. නැමදීමෙ හි යෙදීමට පෙර දෝවනය කිරීම (මුහුණ, අත්, පා ආදිය සේදීම, හිසකෙස් තෙත් කිරීම* අභිනව කි‍්‍රස්තියානුන් විසින් අතහැර දමා ඇත. නමුත් මුස්ලිම්වරු අදත් එය අකුරට ම පිළිපදිති: කලින් වූ වක්තෘවරුන් ද මෙය යහපත් ලෙස පිළිපැද ඇති බව බයිබලය පවසයි:

”මෝසෙස් ද ආරෝන් සහ ඔහුගේ පුත‍්‍රයෝ ද ඔවුන්ගේ අත් පා එහි සේදුවෝය. ඔව්හු සම්මුඛවීමේ කූඩාරම ඇතුළට ගිය කල්හි ද පූජාසනයට ළංවූ කල්හි ද ස්වාමීන් වහන්සේ මෝසෙස්ට අණ කළ ලෙස සෝදාගත්තෝය.” (බයිබලයේ නික්මයාම 40:31,32*

යේසුස් වහන්සේගේ ඉගෙන්වීම් හි පෝල්  (Poul) විසින් නොයෙකුත් වෙනස් කම් කර ඇතිමුත්, දෝවනය කිරීමෙහි පමණක් ඔහු අවංකව හැසිරී ඇති බව බයිබලයෙ හි පෙනෙන්නට ඇත.

‘‘එවිට පාවුල් ඒ මනුෂ්‍යයන් රැුගෙන පසුව දා ඔවුන් පවිත‍්‍ර වී මාළිගාවට පැමිණ (බයිබලයේ කි‍්‍රයා 21:26*

මුස්ලිම් කාන්තාවන් තමන්ගේ හිස් වසා නැමදීම්හි යෙදෙන බව කවුරුත් දන්නා කරුණකි. මීට බයිබලයේ සාක්ෂි ඇත.

‘‘නමුත් හිස් නොවසා යාච්ඥා කරන්නා වූ නොහොත් ධර්ම වාක්‍ය පවසන්නා වූ ස්තී‍්‍රන් තමන්ගේ හිසට අගෞරව කරන්නී ය. මක්නිසා ද ඈ මුඩු කළ හිස ඇත්තියකට සමාන ය. මක්නිසා ද ස්ති‍්‍රයෙක් හිස වසා නොගනිහොත් හිසකේ කපාගනීවා. නුමුත් ස්ත‍්‍රියකට හිකේ කැපීමවත් මුඩු කිරීමවත් ලජ්ජාවක් නම් ඈ හිස වැස්මක් ඇතුව සිටීවා .

‘‘හිස නොවසා දෙවියන් වහන්සේට යාච්ඥා කරන්ට ස්ති‍්‍රයකට හොබනේ ද කියා නුඹලා තුළ ම විනිශ්චය කරපල්ලා.” (බයිබලයේ 1- කොරීන්ති 11,5 6, 13*.

කලින් වූ වක්තෘවරුන් කවරාකාරයෙන් නැමදුම් ඉටුකළේ ද, ඒ ආකාරයෙන් ම මුස්ලිම්වරු හිස නමා, දණ ගසා ,මුණින් වැටී, පාවහන් නොමැති ව තමන්ගේ නැමදුම ඉටුකරති.

බයිබලයේ සාක්ෂි දෙස සිත යොමු කරන්න.
”එව් නමස්කාර කරමින් වැඳ වැටෙමු, මැවුම්කාර ස්වාමීන් ඉදිරියේ දන ගසමු. (බයිබලයෙ ගීතාවලිය:95:6*.
…..එවිට යෝසුවා මුහුණින් බිම වැටී නමස්කාර කොට..(බයිබලයේ යෝෂුවා 5:14*.
… එලියා කර්මේල් කන්ද මුදුනට නැගී බිම වැටී දණ දෙකට අතරේ මුහුණ තබාගෙන ….. (බයිබලයේ 1- රාජාවලිය 18:42*.

”මෝසෙස් හා ආරෝන් සභාව ඉදිරියෙන් සම්මුඛවීමේ කූඩාරමේ දොරකොඩ ලඟට ගොස් මුහුණින් වැටුනේය. ස්වාමීන් වහන්සේගේ තේජස ඔවුන්ට පෙනුනෙ ය.” (බයිබලයේ ගනණ් කථාව 20:6*

”එවිට ආබ‍්‍රහාම් මුහුණින් වැටුනේ ය. දෙවියන් වහන්ස ඔහු සමග කථා කරමින්” …( බයිබලයේ උත්පත්තිය 17:3*.

”උන්වහන්සේ මෝසෙස්ට කථාකොට ,මෙතැනට ළංනොව: නුඹේ පාදවලින් නුඹේ වහන් ගළව. මක් නිසාද නුඹ සිටින ස්ථානය ශුද්ධ භූමියකැයි කීසේක. (බයිබලයේ නික්මයාම 3:5*.

‘‘ස්වාමීන් වහන්සේ ඔහුට කියන සේක්: නුඹේ පාදවළින් වහන් මුදව: මක්නිසා ද නුඹ සිටින ස්ථානය ශුද්ධ භූමියක් ය.

තවද මක්කමේ ඇති ශුද්ධ වූ කඃබාව වටේ සක්මන් කිරීමෙන් මුස්ලිම්වරුන් ඉටුකරන හජ් කර්තව්‍යය අනේක වක්තෘවරුන් විසින් ඉටුකළ බව ද, ඊශ‍්‍රායේල් වරුන් වෙත පැමිණි වක්තෘකරුන් පවා ඉටු කළ බව ද අපි පැවැසුව හොත් කි‍්‍රස්තියානි සහෝදරයින්ගේ ශරීරය කිළිපොලවා යනවාට සැක නැත.

කි. බැ: (හජ් කර්තව්‍යය සඳහා වූ* මෙම ගමන ගැන හෝ ශුද්ධ වූ ගල ගැන හෝ මම කිසි විටෙක බයිබලයෙහි නොකියෙවූයෙමි.

මුස්: මේ ගැන කීප වතාවක් ම බයිබලයේ හි ඉතා පැහැදිළිව සඳහන් කොට ඇත. එහෙත්, බයිබල් පාඨකයෝ එම වාක්‍ය නොදැක හෝ නොදැන හෝ සිටිති.
ඔබ සත්‍යය දැනගත යුතුයි: බයිබලය දෙස හැරෙන්න.

(1* ‘‘යාකොබ් අළුයම නැගිට තමාගේ හිසට තබන ලද ගල රැුගෙන කණුවක් කොට සිටුවා එහි මුදුනේ තෙල් වත්කොට, එම ස්ථානයට බෙතෙල් යැයි නම් තැබී ය.” (බයිබලයේ උත්පත්තිය 28:18,19*.

”එනම් දෙවියන්ගේ මාළිගය යනු වේ.”( බයිබලයේ උත්පත්තිය 35:4*

(2* අවුරුදු ගණනාවකට පසු යාකොබ් නම් වූ එම වක්තෘවරයාට ම බෙතෙල් යන ලෙස අල්ලාහ් අණ කළේය.

”මෙසේ යාකොබ් ද ඔහු සමග සිටියා වූ සියල්ලෝ ද කානාත් දේශයෙ හි වූ ලූස්ට පැමුණුනා හ. ඒ වනාහ් බෙතෙල් නම් ස්ථානයයි.” (බයිබලයේ උත්පත්තිය 35:4*.

”යාකොබ් උන්වහන්සේ තමා සමග කථා කළ ස්ථානයෙ හි කණුවක් එනම් ගල්කණුවක් සිටුවා ඒ පිට බොන පූජාවක් වත්ළේය. ඒ පිට තෙල් ද වත් කළේය. යාකොබ් වනාහි දෙවියන් වහන්සේ එහු සමග කථා කළ ස්ථානයට බෙතෙල් යන තැබිය.”( බයිබලයේ උත්පත්තිය 35: 14,15*.

යාකොබ් බෙතෙල් යාමට පෙර එහි තිබූ අන්‍ය (මනඃ කල්පිත* දෙවිවරුන් සියල්ල ඉවත් කළේ ය. පසුකලෙක, වක්තෘවරයාණන් වූ මුහම්මද් (සල්* තුමාණෝ ද මක්කමේ කඃබාව අවට තිබූ පිළිම සියල්ල ඉවත් කළහ.

(3* යාකොබ් සහ ඔහුගේ මාමා වන ලාබන් විසින් තවත් කණුවක් ඉදිකරන ලදී.
”යාකොබ් ගලක් රැුගෙන කණුවක් කොට සිටුවා: ගල් රැුස්කරපල්ලා යැයි තමන් සහෝදරයන්ට කීය. ඔව්හු ගල් රැුගෙන ගොඩක් සෑදුවෝ ය. තවද ඔව්හු ඒ ගොඩ ළඟ හිඳ කෑවෝය. ලාබන් ඊට ඉගර් සාහදුතා යන නම තැබුවේ ය. එහෙත් යාකොබ් ඊට ගල්යේද් යන නම තැබුවේය. .. තවද එයට මිශ්පා යයි ද කියන ලදී. මක් නිසාද ඔහු කථාකර, අප එකිනෙකාගෙන් වෙන්ව සිටින කළ ස්වාමීන් වහන්සේ මා නුඹ අතරේ බලා ඉන්නා සේක්වා. (බයිබලයේ උත්පත්තිය 31.45,49*.

(4* වරක් යෙප්තා සහ අම්මොන් එකිනෙකාට විරුද්ධව යුද වැදුණහ. මෙම යුද්ධයෙන් තමා දිනුවොත් තමාගේ එකම දියනිය බිළිදෙන බව යෙප්තා ගිලියද් හි ඇති මිස්පාවෙහි දී දෙවියන් වෙත දිව්රුම් දුන්නේ ය. ඔහු එම යුද්ධයෙන් දිනුවේය. එවිට, ඔහු දිව්රූ පරිදි ම තම දියණිය පණ පිටින් ගින්නෙහි දමා පුළුටු පූජාව ඉටු කළේ ය. මේ ගැන වැඩි විස්තර දැන ගැනීමට බයිබලයේ, විනිස්චයකාරයන්ගේ පොත, වාක්‍ය 11:29 -39 කියවන්න.

(5* ඊශ‍්‍රායේල්වරුන්ගේ ගෝත‍්‍ර 11 කින් තෝරා ගනු ලැබූ කඩු භටයින් හාර ලක්ෂයකින් යුතු සේනාවක් මිශ්පාවෙහි දෙවියන් අභියස රැුස්වී බෙන්යමීන්ගේ ගෝත‍්‍රයන් විනාශ කර දමන බව දිවුරුම් දුන්නේ ය. වැඩි විස්තර සඳහා බයිබලයේ විනිස්චයකාරයන්ගේ පොතට අයත් පරිච්චේද 20 සහ 21 කියවන්න.

(6* සාමුවෙල්ගේ යටතේ සිටි ඊශ‍්‍රායේල්වරුන්ගෙන් පැවත එන අය පිලිස්තිවරුන්ට විරුද්ධව කරන සටනින් ජය ලැබුවහොත් තමන්ගේ පිළිම සියල්ල විනාශ කර දමන බව මිෂ්පාවෙ හි දි දිවුරුම් දුන්හ. වැඩි විස්තර සඳහා බයිබලයේ 1 සාමුවේල් හි හත්වෙනි පරිච්ඡේදය කියවන්න.

(7* සාමුවෙල් ඊශ‍්‍රායේල්වරුන්ගේ රජු ලෙස නියම කළ විට මුළු ඊශ‍්‍රායේල් ජනතාව ම මිශ්පාවෙ හි එකි රැුස් වූහ. වැඩි විස්තර සඳහා බයිබලයේ 1 සාමුව්ල් හා දහවෙනි පරිච්ඡේදය කියවන්න.

ආබ‍්‍රහම් සහ එතුමාගේ පුත‍්‍රයා වූ ඉෂ්මායේල් දෙදෙනාම එක් වී ශුද්ධ වූ මක්කමේ නිර්මාණය කළ ඉතාමත් පැරණි කඃබාව හැර වෙනත් මිෂ්පාවක් දැනට ලොවෙ හි කිසි තැනක නොමැත. ඔවුන්ගේ පරම්පරාවෙහි ය, පසු කලෙක වක්තෘවරයානන් වූ මුහම්මද් (සල්* තුමා උපත ලැබුවේ, නිසැකයෙන්ම මුස්ලිම්වරු සියළු ම වක්තෘවරුන්ගේ අනුගාමිකයෝ වෙති. ඉස්ලාම්, මුස්ලිම්වරුන් හා මුහම්මද් (සල්* තුමානෝ ගැන බයිබලයෙහි සඳහන් කරුණු ඔබට මට පහදා දිය හැකි ය. නමුත් ඔබ සත්‍ය නොසොයා සිටින විට මෙය විතරක් දැන ගැනීමෙන් එලක් නැහැනේද ?

කි.බැ: මම විශ්වාසය අතින් දැඩි කි‍්‍රස්තු භක්තිකයෙක් වෙමි. එහෙත් ක‍්‍රිස්තියානි ආගම හා ඉස්ලාම් ගැන වැඩියෙන් යමක් දැන ගැනීමේ ආශාව ඇත්තකේමි. මුස්ලිම් වරුන් විසින් ලියන ලද කියවීවෙන් පසුව සමහර අවස්ථාවන්හි ක‍්‍රිස්තියානියෙකු වශයෙන් අවමත් තත්වයකට පත්වෙන හැඟීම් මට ඇතිවෙයි.

මුස්: එම හැඟීම් ඔබගේ ආගමික ජීවිතයට බාධාවක් වූයේ ද?

කි.බැ: ඔව්, කළින් මෙන් පිළිවළට දැන් මම දේවස්ථානයට නොයමි. මම මුස්ලිම් වරුන් විසින් ලියන ලද පොත්පත් ඉතා රහසිගතව කියවමි: ඒවා හි පැහැදිළි නැති කරුණු පිළිබඳව බොහෝ මුස්ලිම් වරුන්ගෙන් මම විමසා ඇත්තෙමි. නමුත් තෘප්තිමත් විස්තර ඔවුන්ගෙන් මම නොලදිමි. මම ධාර්මික වූ යුක්ති සහගත වූ ද පිළිගත හැකි ආගමක් සොයන කෙනෙක්මි. මට තේරුම් ගත නොහැකි ආගමක් විශවාස කළ යුතු බව යමෙක් කීම වැරදි බව ද මම සිතමි.

මුස්: බොහොම හොඳයි,(කවුරුත්* එසේ ය සිටිය යුත්තේ, ඔබගේ මෙම ආකල්ප මම අගයකොට සලකමි. නමුත් කිසිවෙකුට යම්කිසි ආශාවක් ඇතිකොට (ඉස්ලාමය වෙත* ඇද ගැනීමට අපට අනුමැතිය නැත. කවරෙකු අපගේ අදහස් සාවධානව සවන් දීමට කැමති වන්නේ ද එවැනි අය සමග පමනක් අපි ඉස්ලාම් ගැන සාකච්ජා කරන්නෙමු.

වෛද්‍යාචා්‍ය_ය
එච්. එම් බාගිල් එම්. ඩි.

පරිවර්තනය:
එස්. එම්. මන්සූර්

මතු සම්බන්ධයි………

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *