විද්‍යාවේ දියුණුව නිසා ආගමක් අවශ්‍ය නැතැයි කියන පිරිස දවසින් දවස වැඩිවෙමින් පවතී. එහෙත් ඇත්ත වශයෙන්ම විද්‍යාවේ දියුණුව නිසා විශ්වය මැවූ දෙවිකෙනෙක් සිටිය යුතු බවට බොහෝ සාක්ෂි සොයාගත හැකිය. කෙසේවෙතත් විශ්වය ගැන ගවේශනය කරන තරම අනුව එම සාක්ෂි වැඩි වැඩියෙන් සොයා ගත හැකි වන්නේය.
විද්‍යාව කොතරම් දියුණු වී ඇතත් මේ විශ්වය බිහිවූ අන්දම හෝ මුල්ම ජිවය ඇතිවූ අන්දම ගැන මේ දක්වා සොයාගෙන නොමැත. ඒවා ගැන විද්‍යාඥයින් වාදයන් පමණක් ඉදිරිපත් කරන්නේය. කෙසේ වෙතත් විද්‍යාඥයින් ඉදිරිපත් කරන වාදයන් කාලෙන් කාලෙට වෙනස් වීමෙන් පෙන්නුම් කරන්නේ ඒවායේ අඩුපාඩු ඇති බවයි.
විශ්වය සහ එහි ඇති සියළුම දේවල්වල මනා පැවැත්මෙන් පෙන්නුම් කරන්නේ ඒවා මැවූ දෙවි කෙනෙක් සිටිය යුතු බවයි. දෙවි කෙනෙක් නොසිටියේ නම් මේ විශ්වය සහ එහි ඇති දේවල් මෙතරම් සංවිදානාත්මකව පැවතිය නොහැකිය. එය විද්‍යාත්මක සත්‍යයකි. කෙසේ වෙතත් ඉර, හඳ, ගස්, ගල්, සාස්තෘවරුන්ට දේවත්වය ආරුඪ කිරීම මෝඩ කමකි. එසේම එය මිත්‍යා විශ්වාසයකි. ඇයිද යත් ඒවාද යම් කෙනෙකු විසින් මවන ලද දේවල් නිසාය. කෙසේ වෙතත් මේ විශ්වය මැවූ දෙවියන් කව්රුන්දැයි නිවැරදිව දැනගැනීම මිනිසා හමුවේ ඇති අභියෝගයකි.

දෙවියන් මේ විශ්වය සහ එහි ඇති දේවල් සියල්ල මැවූ පමණින් ඔහු මේ විශ්වය තුල සිටීම අනිවාර්ය නොවේ. එබැවින් දෙවියන් විශ්වයෙන් පිට කොතැනක හෝ සිටිය හැකිය. ඔහු ගැන දැනගත හැක්කේ ඔහු දෙන පණිවිඩයකින් පමණි.

විශ්වය මැව්වේ දෙවියන් බව පිලි නොගන්නේ නම් මේ විශ්වය ඇතිවූ අන්දම පෙන්වා දීමට සුදානම් විය යුතුය. එසේ නොකර මේ විශ්වය ඉබේ ඇතිවුයේ යැයි කීම විසඳුමක් නොවේ. එවැනි ප්‍රකාශනයක් ලෝකයේ සිටින ශ්‍රේෂ්ඨ විද්‍යාඥයින් විසින් සිදු කළ පමණින්ම එය පිළිගනිම මුග්ධ කමකි. විද්‍යාඥයින් පවසන දේවල් මෙන් නොව දෙවියන්ගේ නියෝගිතයින් පවසන දේවල් සත්‍ය බව පෙන්වීමට ප්‍රතිහාරයන් පෙන්වා තිබේ. අද අප අතර ඇති ජීවමාන ප්‍රාතිහාරය වන්නේ අල් කුරානයයි. එහෙත් කුරානයේ පරිවර්තනය නොවේ.

ආගමක් අවශ්‍ය නැතැයි පවසන අයට සොරකම, කාමය වරදවා හැසිරීම, බේබදුකම වැරදි ක්‍රියාවන් බව කිව නොහැකිය. ඇයිද යත් ඒවා කරන අය එසේ කරන්නේ ඔවුන්ට ඒවා හරි නිසාය. ඒ අනුව ඔවුන්ට තම මව හෝ දියණිය සමග සංසර්ගයේ යෙදීම හෝ සතුන් සමග ලිංගිකව හැසිරීම වැරදි ක්‍රියාවන් නොවේ. එහෙත් දහමක් අදහන කෙනෙකුට මේවා වැරදි ක්‍රියාවන් වේ.

ආගමක් අදහන අය පමණක් නොව ආගමක් අවශ්‍ය නැතැයි කියන අයත් යම් දවසක මරණයට පත් වන්නේය. ඉන් පසු නැවත නැගිටවිමක් තිබුනේ නම් දෙවියන් අසන ප්‍රශ්නවලට ආගමක් අවශ්‍ය නැතැයි කියන අය දෙන පිළිතුර කුමක් විය හැකිද?

 By Fasy Ajward.B.Sc(Special)Hons.
Ex: Research officer at Ceylon Institute of Scientific and Industrial Research

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *