මෑත කාලයේ සිට ලංකාවේ වෙසෙන මුස්ලිම්වරුන්ව ඇතැම් මුස්ලිම් නොවන අය විසින් සම්ප්‍රදායික සහ වහාබ්වාදී යැයි වර්ගීකරණයකට ලක් කොට ඇත. එහෙත් එවැනි බෙදීමක් ඉස්ලාම් දහමේ කොතැනක වත් සඳහන් වන්නේ නැත. මෙහි ඇති විශේෂත්වය වන්නේ ඔවුන්ට අනුව දහමින් ඈත්වී සිටින අය ඉතා හොඳ මුස්ලිම්වරුන් වන අතර ධර්මානුකුලාව ජිවත් වන අය බහාබ් වාදීන් වීමයි.

බොහෝ අය වහාබ් වාදය ගැන කතා කලත් ඔවුන්ට ඒ ගැන කිසිම අවබෝදයක් නැත. ඇත්තෙන්ම මුහම්මද් ඉබ්නු අබ්දුල් වහ්හාබ් යනු ඉස්ලාමිය විද්වතෙකි. ඔහු ඩාවින්ගේ වාදය මෙන් අළුත් වාදයක් ඉදිරිපත් කල කෙනෙක් නොවේ. ඒ වෙනුවට ඔහු කලේ ඉස්ලාමයේ නාමයෙන් සොහොන් කොත් ආශ්‍රිතව පින් දහම් කරමින් සිටි අයට ඉස්ලාම් දහම ඉගැන්වීමයි. කෙසේ වෙතත් කාලයක් තිස්සේ යන්ත්‍ර මන්ත්‍ර වලින් පිහිට සෙවීමටත් මළවුන් හරහා දෙවියන්ට කන්නලව් කිරීමටත් වාර්ෂිකව මළවුන් වෙනුවෙන් උත්සව පැවැත්වීමටත් පුරුදුව සිටි මුස්ලිම්වරුන් ඔහුට විරුද්ධව නැගී සිට ඇත. මොන විරෝධතාවය පැමිණියත් ඔහු සිය යුතුකම ඉටු කරමින් ඉස්ලාම් දහමේ පුනරුදයක් ඇති කර තිබේ.
ලංකාවේ ඉතිහාසය ගත් කල දැනට දශක තුන හතරකට පෙර ඉස්ලාමිය පොත් පත් සිංහලෙන් හෝ ඉංග්‍රීසියෙන් පරිවර්තනය කර තිබුනේ නැත. එසේම එම යුගයේදී ඉස්ලාමිය විද්වතුන්ගේ විශාල හිඟයක් තිබී ඇත. මේ හේතුවෙන් දැනට දශක තුනකට පමණ පෙර සිකුරාදා දේශනය පවා සිදු කරනු ලැබුවේ අරාබි අකුරින් ලියවුනු දෙමළ පොත් පත් ඇසුරෙනි. එහි ප්‍රතිපලයක් ලෙස බොහෝ අයට ඉස්ලාම් දහම් ගැන තිබුනේ ඉතා අල්ප දැනුමකි. එම නිසා ඔවුන් ඉස්ලාම් දහම් නිවැරදි ලෙස පිළිපැද්දේ නැත. බොහෝ අය ඉස්ලාමයේ අනිවාර්ය කොට ඇති සලාතය පවා ඉටු කලේ නැත. එම හේතුවෙන් එම යුගයේදී ඇතැම් මස්ජිදවල නැමදීම සිදු කොට ඇත්තේ දෙතුන් දෙනෙක් පමණි. එහෙත් අද තත්වය ඊට ඉඳුරාම වෙනස් ය. එසේ තිබියදී ඇතැම් මුස්ලිම් නොවන අය එම සම්ප්‍රදායික මුස්ලිම්වරුන්ව වර්ණනා කරති.

අද බොහෝ කතා බහට ලක්ව තිබෙන කාන්තා ඇඳුම හෝ හලාල් පිළිබඳ ප්‍රශ්නය හෝ රටේ ජාතික ප්‍රශ්නයක් වීමට කිසිම හේතුවක් නැත. එය වහාබ් වාදයේ ප්‍රතිපලයක් ද නොවේ. මුස්ලිම්වරුන්ගේ පමණක් නොව මුස්ලිම් නොවන අයගේද ඇඳුම කාලයත් සමග වෙනස් වී තිබෙන බව ඕනෑම කෙනෙකුට දැකිය හැකි කරුණකි. එහෙත් බොහෝ අයගේ නෙත් ගැටී ඇත්තේ මුස්ලිම් වරුන්ගේ ඇඳුම ගැන පමණක් වීම කනගාටුවට කරුණකි. මිට ප්‍රධාන හේතුව ඉස්ලාම් භීතිකාව යැයි කිව හැකිය.

අද මුස්ලිම්වරුන්ට වහාබ් වාදය ඉගැන්වීමට ඉදිරිපත් ව සිටින්නේ ඉස්ලාම් දහම ගැන කිසිත් නොදාන්නා අන්‍ය ආගමිකයින් වීම විහිළුවකි. ඇත්තෙන්ම ඔවුන්ට උවමනා වී තිබෙන්නේ වහාබ් වාදය ඉගැන්වීමේ මුවාවෙන් රටේ කළහ ඇති කිරීම බව නොරහසකි. ඒ හරහා ඔවුන් බලාපොරොත්තු වන්නේ දේශපාලන වාසි ගැනීම ය. මේ බව සියළුම දෙන හොඳින් තේරුම් ගන්නේ නම් රටේ අනාගතය හොඳ අතකට හැරවිය හැකිය.

By Fasy Ajward.B.Sc(Special)Hons.
Ex: Research officer at Ceylon Institute of Scientific and Industrial Research.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *