පරිවර්තනය: නිස්තාර් – ගම්පළ

සර්ව බල සම්පන්න අල්ලාහ්, මුළු විශ්වයේම නිර්මාතෘවරයා හා පෝෂකයා වේ. මුළු මානව සංහතියම ඇදහිය යුත්තේ තම මැවුම්කරුවාටය. නමුත් අවාසනාවකට මෙන් එම යථාර්ථය බහුතරයක් අවබෝධ නොකර ජීවත්වීම ඉතා කණගාටු දායකය. ඔහුට අවතනව, ඔහු පමණක් අදහන්නන් මුස්ලිම්වරුන් වෙති. ලෝක වාසි ජනතාවටම ඔහුගේ ඇරයුම ඔහුට අවනතව ජීවත්වන ලෙසයි.

එක් එක් කාල වකවානුවල දී ජීවත්වූ ජන සමාජයන් ඍජූ මාර්ගයෙහි ගමන් කිරීම උදෙසා, සර්ව බල සම්පන්න අල්ලාහ් විසින් සිය දේව දූතයින්ගේ මාර්ගයෙන් ධර්මයන් පහල කරන ලදී.

ක‍්‍රිස්තු වර්ෂ 7ත් වන සියවසේදී පහල කරන ලද දේව ධර්මයන් හි නිමාව ලෙස මෙළොව අවසානය තෙක් ජීවත්වන ජනයා වෙත පහල කරන ලද දේව ධර්මය වන්නේ ශුද්ධවූ අල් කුර්ආනයයි.

මිනිස් බුද්ධියේ පරිණාමය අනූව දැනුවත්භාවයේ ව්‍යාප්තිය මෙකල අධිකව සිදුවෙමින් පැවතුනද, ශත වර්ෂ 14 කට පෙර අනාවරණයවූ අල්කුර්ආනයෙහි කිසිදු කරුණක් අර්ථ ශූන්‍යය බව හෝ සාවද්‍ය බව ඔප්පු කිරීමට කිසිවෙකු සමත් වී නැත. එමෙන්ම කුර්ආනයෙහි සඳහන් සෑම ෛඑතිහාසික කරුණක්ම සියයට සියයක්ම සත්‍ය බව මේ ලෝතලයේ සංචාරය කර බැලූවිට අපට අවබෝධවනු ඇත.

මේ භූමිය මත සංචාරය කළ ගෙවී ගිය කාල පරිචිජේදය, යටගිය අතීතය මැනවින් අධ්‍යයනය කර එයින් අප ජීවිතයට යමක් ඉගෙන ගැනීමට අල්කුර්ආනය මගින් අල්ලාහ් අපට නියෝග කරයි.

“විශ්වාස කරන ජනයාට මහ පොළොව මත විවිධ සාක්‍ෂීන් ඇත” (ශු අල්කුර්ආනය 51: 20).

“මහ පොළොව මත සංචාරය කර වැරදිකරුවන්ගේ අවසානය කෙසේවූයේ දැයි බලන ලෙස (ශාස්තෘවරයානනි! ඔවුන්ට) පවසන්න”.  (ශු අල්කුර්ආනය 27: 69).

මෙම අදහසම ගෙන දෙන පාඨයන් මෙහිද සඳහන් වේ. (ශු අල්කුර්ආනය 6: 11), (ශු අල්කුර්ආනය 30: 42).

”(ශාස්තෘවරයානනි!) පවසන්න පොළොව මත ඔබලා ගමන් කර අල්ලාහ් තම (ප‍්‍රථම) මැවීම් කෙසේ ආරම්භ කළේදැයි බලන්න, පසුව තවත් වාරයක් ඔහු නිර්මාණය කරයි. සැබවින්ම අල්ලාහ් සියල්ල කෙරෙහි බලවන්තයාය” (ශු අල්කුර්ආනය 29: 20).

මුල්ම මිනිසා  ආදම්  අලෙයිහිස්සලාම්: –

කෝටි සංඛ්‍යාත ජීවි වර්ගයාගෙන් වෙන් කොට සුවිශේෂ බුද්ධියක් ඥණ ශක්තියක්, ඉන් දැනුම් සම්භාරයක් ප‍්‍රදානය කර මුල්ම මිනිසා ආදම් (අලෙයි) අල්ලාහ් නිර්මාණය කළේය. පසුව ඔහුගේ සහයිකාව වන හව්වා (අලෙයි)ද නිර්මාණය කරනු ලැබුවේය. ඒ දෙදෙනා ස්වර්ගයට ප‍්‍රවිශ්ට කරනු ලැබූහ. නමුත් එහි අල්ලාහ්ගේ නියෝගයක් කඩ කිරීම නිසා මෙළොවට එවනු ලැබූහ. මුළු මානව සංහතියේම පියා හා මව ඒ දෙදෙනාය.

මක්කාවට කි.මි කිහිපයක් නුදුරින් පිහිටි අරෆා කඳුවැටියේ ජබල් අර්රහ්මා යනුවෙන් හැඳින්වෙන කුඩා කඳු ගැටයක් ඇත. මෙහිදීයි මුල් වරට මිනිස් වර්ගයාගේ ආදී වාසියා වන ආදම් අලෙයිහිස්සලාම් හා ආදී වාසිනිය වන හව්වා අලෙයිහිස්සලාම් මව් තුමිය යන දෙදෙනා හමුවූ බව බහුතරයකගේ මතයවූවද එයට කිසිදු සාධකයක් නොමැත. තව ද ආදම් (අලෙයි) තුමා ලංකාවේ සමනළ කන්දට කළ ආගමනයක් පිළිබඳව මතයක් පැවතුන ද ඒ සම්බන්ධව කිසිඳු සටහනක් කුර්ආනයේ හෝ ඉස්ලාමීය වංශ කථා ග‍්‍රන්ථවල සටහන් වී නොමැත.

ජබලුර් රහ්මා කඳුවැටිය                                       සමනළ කන්ද       ADAM’S PEAK

                       

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *