චෝදනාව: අල් කුර්ආන් වැකිය 2:216

ඉස්ලාම් විවේචකයින් වැරදි පරිවර්තනයක් මගින් විකෘති කොට ඉදිරිපත් කොට ඇති අල් කුර්ආන් වැකිය පහතින් දක්වා ඇත්තෙමු.

“ජිහාදය යනු අල්ලාහ් ගේ අරමුණු ඉෂ්ට කිරීම සඳහා මුස්ලිම් නොවන ජන සමූහයා ට විරුද්ධ ව කරන්නා වූ ශුද්ධ වූ සටනයි. එය සියලුම මුස්ලිම් වරුන් ට අනිවාර්යය දෙයක් ලෙස නියම කොට ඇත. එය ට ඔබ අකමැති වුව ද එය ඔබ ට අනිවාර්ය කොට ඇත”. (අල් කුර්ආන් 2:216)

ඉහත විකෘති කොට ඉදිරිපත් කරන ලද එම වැකියේ නිවැරදි සිංහල අර්ථ දැක්වීම පහතින් ඉදිරිපත් කොට ඇත්තෙමු.
“අල්ලාහ් ගේ මාර්ගයෙ හි සටන් කිරීම නුඹලා ට පිළිකුල් වුව ද එය නුඹලා ට අනිවාර්යය කරනු ලැබ ඇත. නුඹලා යම් දෙයක් පිළිකුල් කළ ද එය නුඹලා ට යහපත් විය හැක. නුඹලා යම් දෙයක් ප්‍රිය කළ ද එය නුඹලා ට හානිදායක විය හැක. අල්ලාහ් (ඒ බව) මැනවින් දන්නේ ය. තවද නුඹලා නොදන්නෙහු ය”. (අල් කුර්ආන් 2:216)

මෙහි ද ඔවුන් ගේ විකෘති පරිවර්තනය හා අපගේ නිවැරදි පරිවර්තනය සසඳා බලන ලෙස කාරුණික ව ඉල්ලා සිටින්න ට කැමැත්තෙමු.

පැහැදිලි කිරීම 

ඉහත වැකි යේ නිවැරදි ලෙස සඳහන් ‘සටන් කිරීම’ යන වචනය වෙනුව ට ‘ජිහාදය’ යනුවෙන් වැරදි පරිවර්තනයක් ඉදිරිපත් කිරීම ඔවුන් ගේ නොදැනුවත්කමේ තවත් ලක්ෂණයක් ලෙස අපි දකින්නෙමු. අපරාධය ට හා අවනීතිය ට එරෙහි ව යුක්තිය සාධාරණය හා සත්‍යය වෙනුවන් සටන් කිරීම තරම් ශ්‍රේෂ්ඨ ක්‍රියාවක් තවත් ඇති දැයි අසන්න ට කැමැත්තෙමු. සියලු අපරාධ තම දෑස් අබියස සිදු වෙමින් තිබිය දී නිහඬ නිරීක්ෂකයෙකු ලෙස හැසිරෙන්න ට කිසිදු සදාචාර සම්පන්න මිනිසෙකු ට හැකියාවක් නොමැති බව අපි ඉතා හොඳින් දන්නෙමු. පහත අල් කුර්ආන් වැකියෙන් විස්තර වන අයුරු උපකාරය හා මැදිහත්වීම අවශ්‍ය ව ඇති ජනයා ගේ අති අනුවේදනී ය තත්ත්වය පිළිබඳ ව තැකීමකින් තොර ව අපට ක්‍රියා කිරීම ට හැකියාවක් තිබේ ද කියා අසන්න ට කැමැත්තෙමු.

“අපගේ පරමාධිපතියාණනි, අපරාධ කරමින් සිටින්නා වූ වැසියන්ගෙන් යුත් මෙම නගරයෙන් අප ව ඉවත් කරනු මැනව! ඔබගෙන් වූ ආරක්ෂකයෙකු අප වෙනුවෙන් පත් කරනු මැනව! තව ද, ඔබගෙන් වූ උදවු කරුවෙකු අප වෙනුවෙන් පත් කරනු මැනවැ!’යි ආයාචනා කර සිටින පුරුෂයින් ස්ත්‍රීන් හා ළමුන් අතුරින් දුබලයින් වෙනුවෙන් අල්ලාහ් ගේ මාර්ගයෙ හි සටන් නොවැද (නිහඬ ව) සිටින්න ට නුඹලා ට කුමක් සිදු වුයේ ද?” (අල් කුර්ආන් 4:75)

අල්ලාහ් ගේ මාර්ගයෙ හි සටන් වැදීම අපරාධයට ලක් වූවන් ගේ විමුක්තිය උදෙසාත් සමාජ සාධාරණය හා යුක්තිය උදෙසාත් කරන්නක් බව අල් කුර්ආන් වැකිය අපට පැහැදිලි කර දෙයි. මෙම මාර්ගයෙ හි සටන් වැද සමාජ සාධාරණත්වය හා යුක්තිය ස්ථාපිත කරන්න ට කටයුතු නොකරන්නන් ආත්මාර්ථකාමී ලෙස මෙම සටන් අප්‍රිය කරමින් එයින් ඉවත් වී සිටින්න ට කටයුතු කරන්න ට වෙර දැරීම පිළිබඳවත් මෙම වැකි දෙකෙහි ම සඳහන් වේ. එලෙස සැවොම ආත්මාර්ථකාමී ව කටයුතු කළහොත් රජයන්නේ අයුක්තිය අවනීතිය අසාධාරණය හා අපරාධය බව අමුතුවෙන් පැවසිය යුතු නොවේ. එහෙයින් නිවැරදි අවබෝධයකින් තොර ව අල් කුර්ආන් වැකි වල ට අර්ථ දැක්වීම කිසිසේත් ම සුදුසු ක්‍රියාවක් නොවන බව මෙයින් පැහැදිලි ව ඇතැයි විශ්වාස කරන්නෙමු.

මෙහි විරුද්ධතාව මතු වී ඇත්තේ සටන් කිරීම අනිවාර්යය කිරීම පිළිබඳවය. වත්මන් ලෝකයේ සටන් කිරීම නොහොත් හමුදා සේවය අනිවාර්යය කර ඇති රටවල් කුමක් ද යන්න පළමු ව විමසා බලමු.

යුද සේවය අනිවාර්ය රාජ්‍යයන්.

ආර්මේනියාව, ඔස්ට්‍රියාව, බෙලරුසියාව, අසර්බයිජානය, බර්මූඩාව, බ්‍රසීලය, මියන්මාරය, සයිප්‍රසය, ඩෙන්මාර්කය, ඊජිප්තුව, ෆින්ලන්තය, ග්‍රීසිය, ඉරානය, ඊශ්‍රායලය, උතුරු කොරියාව, දකුණු කොරියාව, මෙක්සිකෝව, නොර්වේ, රුසියාව, සිංගප්පුරුව, ස්විට්සර්ලන්තය, තායිවානය, තායිලන්තය, තුර්කිය, යුක්රේනය සහ එක්සත් අරාබි එමීර් රාජ්‍යය යුද සේවය අනිවාර්යය කොට ඇති රටවල් ය. නෙදර්ලන්තය, නවසීලන්තය, බ්‍රිතාන්‍යය, ඇමෙරිකා එක්සත් ජනපදය, ස්වීඩනය, පෝලන්තය, පෘතුගාලය, රොමේනියාව සහ පේරු රාජ්‍යයෙ හි කඩින් කඩ යුද සේවය අනිවාර්යය කොට තිබුණි. අමෙරිකා එක්සත් ජනපදය විසින් වියට්නාමයේ යුද මෙහෙයුම් කරන අවධියේ ලෝක බොක්සින් ශූර මොහමඩ් අලි අනිවාර්යය යුද සේවය ට බැඳෙන්න ට ප්‍රතික්ෂේප කිරීම හේතුවෙන් ඇමෙරිකාවේ සිර ගත වන්නට වීම අප ඉතාම හොඳින් දන්නා සිදුවීමකි.

මේ අනුව අල් කුර්ආනයේ දෙවන පරිච්ඡේදයේ 216 වැනි වැකියෙන් දක්වන මතය වර්තමාන ලෝකයේ රටවල් බොහෝමයක ම ක්‍රියාත්මක වන සංකල්පයකි. සටන් කිරීම අනිවාර්යය කිරීම පිළිබඳ ව අල් කුර්ආනය ට චෝදනා නගන්නන් අනිවාර්යයෙන් ම ඉහත රාජ්‍යයන් හි ක්‍රියාත්මක මෙම නීතියට ද විරුද්ධතාවක් ඉදිරිපත් කළ යුතු නොවේ ද? ඉහත රටවල් අතර ට මියන්මාරය (බුරුමය) හා තායිලන්තය වැනි බෞද්ධ රටවල් ද ඇතුළත් වී තිබීම කිසිවෙකු ගේ අවධානය ට යොමු නොවීම සැබැවින් ම විමතිය ට ලක් වන්නකි. අප මාතෘ භූමියේ දශක තුනක් තිස්සේ පැවති බෙදුම්වාදී ගැටුම් උත්සන්න වූ අවස්ථාවක හමුදා සේවය අනිවාර්යය කිරීමේ යෝජනා විටින් විට අප රටේ ද මතු වූ බව අපට අමතක වී යෑම කනගාටුව ට කරුණකි.

මේ පිළිබඳ ව ඇති මතයක් පහතින් උපුටා දක්වා ඇත්තෙමු. 

“අනිවාර්ය යුද සේවය (Conscription) ලොව බොහෝ රටවල් වල තිබෙන දෙයක්. සියලුම පුද්ගලයින් යම් වයසක ට පත් වූ පසු අනිවාර්යයෙන් ම රටේ හමුදාව ට පොලිසිය ට හෝ වෙනත් රජය මගින් ක්‍රියාත්මක වන පැරාමිලිටරි ආයතනයක යම් කාලයක් සේවය කිරීම එයින් හැඳින් වේ. ලංකාවේ අතීතයේ තිබුණෙත් එවැනි සේවයක්. රටේ සියලුම පුරවැසියන් රට ට සේවය කිරීමත් යුද්ධ කාලයක සියලු දෙනා එක් වී සටන් කිරීමත් ආරම්භයේ සිට ම පැවතුණා. නිත්‍ය ය යුද සේවයක් පැවතියේ බොහෝ කලක ට පසුව යි. ලෝකයේ බලවත් ජාතීන් ට මෙරට යටත් කර ගැනීම ට අපහසු වුයේ මේ හේතුවෙන්.” ((මුලාශ්‍රය: http://king-pandukabaya.blogspot.com/20…/…/conscription.html)

අල්ලාහ් ගේ මාර්ගයෙ හි සටන් කිරීම අනිවාර්යය කොට ඇත්තේ ඇමෙරිකාව විසින් වියට්නාමයේ සිදු කළ ආකාරයේ ආක්‍රමණික ක්‍රියාවන් සඳහා නොවන බව අල් කුර්ආනය පැහැදිලි කරයි. තව ද සියලු අපරාධ තම දෑස් අබියස සිදු වෙමින් තිබිය දී නිහඬ නිරීක්ෂකයෙකු ලෙස හැසිරෙන්න ට කිසිම සදාචාර සම්පන්න මිනිසෙකු ට හැකියාවක් නොමැති බව අපි ඉතා හොඳින් දන්නෙමු.

ඉහත විවේචකයින් මෙම අල් කුර්ආන් වැකිය විකෘති කොට මුස්ලිම් පිළිකුලක් ගොඩ නගන්න ට වෙර දරමින් කටයුතු කිරීම පිළිබඳ ව අපගේ බලවත් අප්‍රසාධය මෙමගින් දන්වා සිටින්නෙමු.

By: එම්. අහ්මද් දහ්ලාන්

www.yayuthumaga.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *